Kouření - jak s ním skončit?

Vliv kouření

Kouření tabáku má vliv také na mnohé další orgány lidského těla. Nikotin se vstřebává sliznicí ústní dutiny nebo z plic. Kouř z cigarety má kyselé pH. K tomu aby se nikotin vstřebal je nutné jej šlukovat.

Nikotin se váže v mozku na receptory. Tyto receptory pak napomáhají k lepšímu soustředění. Jestliže je nikotinu vyšší množství, může mít uklidňující účinky. Kouření podporuje činnost střev.

Negativní vliv kouření

Téměř 4 miliony lidí ročně zemřou na následky kouření. Kouření je příčinou nemocí srdce a cév. Většinu infarktů u lidí středního věku přivodí kouření. Rakovina plic, rakovina močového měchýře a rakovina slinivky břišní – to je následek kouření. Kouření způsobuje chronické plicní onemocnění.

Kouření zapříčiňuje pokles plodnosti u mužů a snižuje schopnost jejich erekce. Díky kouření vznikají žaludeční vředy a zvyšuje se riziko vzniku lupénky. Kuřák diabetik je více ohrožen nemocemi očí a ledvin.

Cigaretový kouř je silně rakovinotvorný. Mnoho chemikálií, které obsahuje, vyvolává zhoubné bujení. Čím mladší je začínající kuřák, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny. Kouření způsobuje také rakovinu rtu, hrtanu, jícnu, žaludku, střev a leukémii.

V dnešní době je kuřáctví zařazeno mezi nemoci. Přestat kouřit se vyplatí v každém věku. Nejlepší je přestat kouřit okamžitě, ze dne na den. Nicméně na trhu je mnoho pomocníků v boji s kouřením. Jedná se o nikotinové žvýkačky, náplasti či léky.

Kouření je v zemích Evropské unie nejčastější příčinou úmrtí. Kouření se podílí na vzniku mnoha nemocí. Tabákový kouř obsahuje více než 60 karcinogenních látek.