Kouření - jak s ním skončit?

Kouření – proč si dobrovolně ničíme své zdraví?


Tabák se do Evropy dostal díky Krištofu Kolumbovi. Původně se tabák užíval pouze při náboženských obřadech a nejrůznějších rituálech. Právě námořníci rozšířili tabák do celé Evropy. Tehdy se využíval jen k léčebným účelům – například při bolení hlavy či zubů. Tabák se stával čím dále dostupnějším.


Kouření se stalo masovou záležitostí. Dalo by se říci, že i v určitých případech se stalo přímo až módou. Se zvyšujícím se počtem kuřáků se začaly objevovat i negativní důsledky kouření.


Každá cigareta obsahuje látku zvanou nikotin. Sliznice dýchacího a trávicího ústrojí nikotin vstřebávají. Nikotin způsobuje podráždění centrální nervové soustavy, zvyšuje vylučování žadulečních šťáv, zrychluje střevní peristaltiku, což vede k rychlejšímu vyprazdňování, zrychluje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Nikotin také snižuje pocit hladu a zvyšuje dechovou frekvenci. Může způsobovat také křeče či třesy.


Tabákový kouř je zařazen do seznamu karcinogenů nejvyšší nebezpečnosti – do třídy I A. Aktivní kouření přímo ovlivňuje zdraví kuřáka. Kouření způsobuje rakovinu – plicní nádory, nádory v ústní dutině, nádory slivky břišní, děložního čípku, ledvin, močového měchýře, střev a konečníku.