Kouření - jak s ním skončit?

Nedobrovolné pasivní kouření

Je to inhalace tabákového kouře například v uzavřené místnosti. A může vést zejména k psychosomatickým poruchám, zhoršení chronických onemocnění, urychlení civilizačních chorob (nádory, srdeční a cévní nemoci), opoždění vývoje dítěte aj.


Každá vykouřená cigareta nám zkrátí život o pět minut. Každou hodinu umírá na světě v důsledku kouření 560 lidí, což je 4,8 milionu lidí za rok. V České republice na následky kouření umírá denně 65 lidí, týdně 500 lidí a ročně 23 tisíc lidí.


Odvyknout si kouřit není vůbec jednoduché. Pro většinu kuřáků představuje závislost na nikotinu jak závislost psychickou, tak závislost tělesnou. Nikotin je tak návykový jako ostatní tvrdé drogy.
Všeobecně se říká, že odvykání ve skupině je mnohem snazší.

S odvykáním kouření nám může pomoci náš praktický lékař nebo specializovaná centra. Na odvykání kouření přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Tak proč to nezkusit.


Motivace by měla být především zdravotní. Uvidíte, jak se budete bez cigarety cítit svěží. Když nezafunguje tato motivace, máme tu ještě motivaci finanční – za rok ušetříme i několik tisíc korun, za které si můžeme dopřát například dovolenou v nějakém pěkném přímořském letovisku.