Kouření - jak s ním skončit?

Kouření a rakovina

Cigaretový kouř je silně rakovinotvorný. Mnoho chemikálií, které obsahuje, vyvolává zhoubné bujení. Čím mladší je začínající kuřák, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny. Kouření způsobuje také rakovinu rtu, hrtanu, jícnu, žaludku, střev a leukémii.

Kouření škodí zdraví

Kouření je v zemích Evropské unie nejčastější příčinou úmrtí. Kouření se podílí na vzniku mnoha nemocí. Tabákový kouř obsahuje více než 60 karcinogenních látek.

Každá vykouřená cigareta nám zkrátí život o pět minut. Každou hodinu umírá na světě v důsledku kouření 560 lidí, což je 4,8 milionu lidí za rok. V České republice na následky kouření umírá denně 65 lidí, týdně 500 lidí a ročně 23 tisíc lidí.

Kouření také způsobuje vředové choroby střev a dvanáctníku, předčasná hluchota a šedý zákal, poruchy potence a plodnosti (muži), menstruační potíže či neplodnost (ženy) a zhoršené hojení ran. Kuřáci také mnohem častěji trpí kornatěním cév, jehož důsledkem jsou mozkové, cévní a srdeční příhody. Také kuřákova pokožka mnohem dříve stárne – pokožka je méně pružná a ztrácí schopnost hydratace. Pleť je zvadlá, šedivá a vrásčitá.